Understanding through Discussion


Welcome! You are not logged in. [ Login ]
EvC Forum active members: 64 (9073 total)
65 online now:
PaulK (1 member, 64 visitors)
Newest Member: FossilDiscovery
Post Volume: Total: 893,243 Year: 4,355/6,534 Month: 569/900 Week: 93/182 Day: 0/27 Hour: 0/0

Announcements: Security Update Released


Thread  Details

Email This Thread
Newer Topic | Older Topic
  
Author Topic:   Xong, the abstract game I invented in 1996
xongsmith
Member
Posts: 2207
From: massachusetts US
Joined: 01-01-2009
Member Rating: 2.8


Message 16 of 19 (891855)
02-14-2022 1:49 PM


more Xong stats
measured Games 176, and the stats of them below

wins by hex/leg parity:

holo hole helo hele
r 22 22 22 22 88
b 22 22 22 22 88

sumrwins = 88, match first snake = 46
sumbwins = 88, match first snake = 46
sumrpoints = 5095 avrg = 28.9489
sumbpoints = 5095 avrg = 28.9489
sumhexagons = 10898 avrg = 61.9205
sumhexalegs = 41075 avrg = 233.381
sumturns = 4937 avrg = 28.0511
sumturnofFirstSnake = 2760 avrg = 15.6818
total legs per turn = 8.31983
total red lasts = 89
blue turns = 2424
red turns = 2513
points per turn, red = 2.02746
points per turn, blue = 2.10190

total all Games 640

wins by hex/leg parity:
holo hole helo hele
r 80 80 80 80 320
b 80 80 80 80 320

The astonishing thing was that the last game, #640 lifetime, completed a row of exactly 80 wins in each of the 8 categories - Red vs. Blue, Odd Hexes vs. Even Hexes, and Odd Legs vs. Even Legs. Also astonishing: the accumulative Red points over 176 games exactly matched the accumulative Blue points - 5,095 each!

here's a picture of the last game, midgame:

Blue has given Red the First Sea Snake at the lower left in Turn 17, and then Red gave Blue an answering Snake at the bottom center in Turn 18. Red's Snake actually cashed a Red point, along with 3 Blue points and deleting 2 of Red's claims. 2 + 3 - 1 = net 4 points, same net as Blue's Snake to Red.

The picture at the end:


"I'm the Grim Reaper now, Mitch. Step aside."

- xongsmith, 5.7d


Replies to this message:
 Message 17 by xongsmith, posted 03-08-2022 8:49 PM xongsmith has replied

  
xongsmith
Member
Posts: 2207
From: massachusetts US
Joined: 01-01-2009
Member Rating: 2.8


Message 17 of 19 (892522)
03-08-2022 8:49 PM
Reply to: Message 16 by xongsmith
02-14-2022 1:49 PM


Re: more Xong stats
An update on the Xong stats:

total Games measured: 216

sum red wins = 108, matches first sea snake = 51
sum blue wins = 108, matches first sea snake = 57

sum red points = 6363 avrg = 29.4583
sum blue points = 6361 avrg = 29.4491

sum hex = 13406 avrg = 62.0648

sum leg = 50689 avrg = 234.671

sum turns = 6067 avrg = 28.088

sum turn of first sea snake = 3386 avrg = 15.6759

total legs per turn = 8.35487

total red lasts = 111
blue turns = 2978
red turns = 3089

points per turn, red = 2.05989
points per turn, blue = 2.1360

Edited by xongsmith, : spaces for clarity


"I'm the Grim Reaper now, Mitch. Step aside."

- xongsmith, 5.7d


This message is a reply to:
 Message 16 by xongsmith, posted 02-14-2022 1:49 PM xongsmith has replied

Replies to this message:
 Message 18 by xongsmith, posted 03-31-2022 4:08 PM xongsmith has replied

  
xongsmith
Member
Posts: 2207
From: massachusetts US
Joined: 01-01-2009
Member Rating: 2.8


Message 18 of 19 (893189)
03-31-2022 4:08 PM
Reply to: Message 17 by xongsmith
03-08-2022 8:49 PM


Re: more Xong stats
oh no! so while i'm in facebook jail for the 7th time, here's an update on the Xong games after 23 days and some 40 more games (another amazing power of two result):

measured last games:    256
wins by hex/leg parity:
holo hole helo hele
r 32 32 32 32 128
b 32 32 32 32 128

after all games: 720
r 90 90 90 90 360
b 90 90 90 90 360

stats for the 256 Measured Games:

Wins by 1 3 5 7+ points
----------------------------------------------
red wins: 84 + 30 + 11 + 3 = 128
blue wins: 80 + 38 + 7 + 3 = 128

sumredpoints = 7631 avrg = 29.8086
sumbluepoints = 7631 avrg = 29.8086

sumturn = 7205 avrg = 28.1445

sumhexbeginning = 15988 avrg = 62.4531 per game
total hex points scoring = 7631+7631-256 xongpoints = 15006
scored hexes, 15006/2 = 7503
total 15988 - 7503 = 8485 killed hexes or 33.1445 per game
total efficiency = 7503/15988 = .46929
total inefficiency = 8485/15988 = .53071

sumlegs at beginning = 60399 avrg = 235.934 per game

total legs per turn = 8.38293

sum turn of first seasnake = 4024 avrg = 15.7188

total red lasts = 129
blue turns = 3538
red turns = 3667

points per turn, red = 2.08099
points per turn, blue = 2.15687


"I'm the Grim Reaper now, Mitch. Step aside."
Death to #TzarVladimirtheCondemned!
Enjoy every sandwich!

- xongsmith, 5.7dawkins scale


This message is a reply to:
 Message 17 by xongsmith, posted 03-08-2022 8:49 PM xongsmith has replied

Replies to this message:
 Message 19 by xongsmith, posted 05-13-2022 7:49 PM xongsmith has seen this message

  
xongsmith
Member
Posts: 2207
From: massachusetts US
Joined: 01-01-2009
Member Rating: 2.8


Message 19 of 19 (894368)
05-13-2022 7:49 PM
Reply to: Message 18 by xongsmith
03-31-2022 4:08 PM


Re: more Xong stats
it's been over a month...
measured last games:    336

wins by hex/leg parity:
   holo hole helo hele
r   42   42   42   42   168
b   42   42   42   42   168

after all games:          800
r  100  100  100  100   400
b  100  100  100  100   400

stats for the 336 Measured Games:

Wins by       1       3       5       7+  pts  = total
--------------------------------------------------------
redwins:   109  +  42  +  14  +   3         = 168
bluewins:  100  +  56  +   9  +   3         = 168

margin of win
redoverpts:  109 + 126 +  70 +  21 = 326  or 1.94048 per win
blueoverpts: 100 + 168 +  45 +  21 = 334  or 1.98810 per win

sumredpts  = 10094   avrg = 30.0417
sumbluepts = 10102   avrg = 30.0655

sumhexbeginning = 21160   avrg = 62.9762 per game
sumleg = 79976   avrg = 238.024 per game
legs per hex = 3.77958412
total legs per turn = 8.41853

sumturn = 9500   avrg = 28.2738 per game
total red lasts = 168  (times had an even score)
blue turns = (9500 - 168)/2 = 4666
red turns =  (9500 - 4666)  =  4834

points per turn, red  = 2.08813
points per turn, blue = 2.16502

hexes used = (10094 + 10102 -  336)/2 =  9930
efficiency = (9930/21160) = 0.469282
hexes killed = 21160 - 9930 = 11230
killed per game = 33.4226

"I'm the Grim Reaper now, Mitch. Step aside."
Death to #TzarVladimirtheCondemned!
Enjoy every sandwich!

- xongsmith, 5.7dawkins scale


This message is a reply to:
 Message 18 by xongsmith, posted 03-31-2022 4:08 PM xongsmith has seen this message

  
Newer Topic | Older Topic
Jump to:


Copyright 2001-2018 by EvC Forum, All Rights Reserved

™ Version 4.1
Innovative software from Qwixotic © 2022